Почина лејди Дајана Риг

Од:

Британската глумица и дама на Големиот крст, Дајана Риг почина вчера на 82-годишна возраст, во својот дом во Лондон.

Нејзината ќерка – глумицата Рејчел Стерлинг, ја информираше јавноста дека причината за смртта е рак што ѝ бил откриен во март.

Дајана Риг е родена во Донкастер, Англија. Глумеше во „Џејмс Бонд: Во служба на Нејзиното височество“, „Игра на престоли“ и во 70-тина други филмски и ТВ проекти. Имала свои улоги и на њујоршкиот Бродвеј театар.

Во 1994 година, таа од Обединетото Кралство ја доби и титулата дама на Големиот крст за особен придонес кон британската драма.

Би можело да ве интересира

Листа од 26 песни кои Двејн Џонсон – „Карпата“ ги слуша додека тренира

Ана Ололовска

Куќата на Елвис Присли се продава за 30 милиони долари

Ана Ололовска

Емилија Кларк и Метју Смит сликани заедно

Ана Ололовска

Бред Пит и Џенифер Анистон повторно заедно на екранот

Ана Ололовска

Бар Рефаели осудена за затајување данок

Ана Ололовска

Деми Ловато и нејзиниот свршеник си купија куќа од седум милиони долари

Ана Ололовска