Почина Дик Дejл, зачетникoт на сурф-рокот

Од:

На 81-годишна возраст почина американскиот гитарист Дик Дејл, најпознат по инструменталката „Misirlou“, што Квентин Тарантино ја смести во својот култен филм „Евтини приказни“.

Дејл е познат по основањето на така наречен сурф-рок. Тој музички правец настана во почеткот на 60-те на минатиот век и инспирираше голем број гитаристи.

Музичарот починал саботата навечер, а неговата кариера траеше повеќе од пет десетлетија.

Би можело да ве интересира

„Ние“ песна полна емоции, видео полно стари спомени

Ана Ололовска

Екс фудбалерот Џибрил Сисе сега е ди-џеј, вечер ќе пушта музика во Белград

Доминго нема да пее во Јапонија поради секс-скандалот

Ана Ололовска

Ново ЦД на македонскиот пијанист Симон Трпчески насловено „Сказни од Русија“

Татјана Ташкова

Потрага по гитарата на Пол Макартни што исчезна пред повеќе од 50 години

Ана Ололовска

(ВИДЕО) За него допрва ќе се слушне: Даниел Крстески има нова песна – „Сто една“

Ана Ололовска