Почина Дик Дejл, зачетникoт на сурф-рокот

Од:

На 81-годишна возраст почина американскиот гитарист Дик Дејл, најпознат по инструменталката „Misirlou“, што Квентин Тарантино ја смести во својот култен филм „Евтини приказни“.

Дејл е познат по основањето на така наречен сурф-рок. Тој музички правец настана во почеткот на 60-те на минатиот век и инспирираше голем број гитаристи.

Музичарот починал саботата навечер, а неговата кариера траеше повеќе од пет десетлетија.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Почина легендарниот музичар Мори Канте

А1он

Откажан концертот на Плацебо во Скопје

Ана Ололовска

Скандал околу новиот хит на Аријана Гранде и Џастин Бибер

Ана Ололовска

Лејди Гага најави нов албум за 29 мај

Ана Ололовска

Боб Дилан издава нов албум, прв по осум години

Ана Ололовска

ВИДЕО: „Еве ме пак“ во креативна карантин верзија

Ана Ололовска