Почина човекот кој беше инспирација за филмот „Терминал“ на Стивен Спилберг.

Од:

Мехран Карими Насери, ирански политички бегалец кој живееше на парискиот аеродром „Роаси-Шарл де Гол“ повеќе од 18 години и беше инспирација за филмот „Терминал“ на Стивен Спилберг, почина вчера, соопштија аеродромските власти. Тој починал од природна смрт, во саботата малку пред пладне на терминалот 2F, изјави претставник на аеродромот.

dobivaj vesti na viber

Откако го потрошил најголемиот дел од парите што ги добил по снимањето на филмот, Насери се вратил на аеродромот и продолжил да живее таму, вели изворот. Кога починал, кај него нашле неколку илјади евра.

Роден во 1945 година во градот Масјед Солејман во иранската провинција Кузистан, Мехран Карими Насери, кој беше познат и како „Сер Алфред“, избра да живее во Роиси, северно од Париз, во ноември 1988 година, по долго патување во потрага по мајка си, а отпатувал во Лондон, Берлин и Амстердам, но каде и да стасал аеродромските власти го одбивале бидејќи немал документи.

Во 1999 година доби статус на бегалец и право на престој во Франција. Роизи на аеродромот се спријателил со персоналот и се прославил, па француските и странските медиуми снимале различни телевизиски и радио прилози за него. Неговата приказна го инспирираше режисерот Спилберг да го сними филмот „Терминал“ со Том Хенкс во главната улога. По филмот, Насери живеел во куќа во Париз, но подоцна се вратил да живее на аеродромот.

Би можело да ве интересира

Почина Ен Хеч: холивудската ѕвезда исклучена од апарати

Ана Ололовска

Оливија Њутн-Џон почина по долга борба со ракот на дојка

Ана Ололовска

Актерка од филмот „Елвис“ пронајдена мртва

Ана Ололовска

Стивен Спилберг го режира видеоспотот на Маркус Мамфорд

Горан Наумовски

Објавени фотографии од венчавката на српската манекенка и ѕвездата на „Топ ган“

Горан Наумовски

Ѕвездата на „Кум“ Џејмс Кан почина на 82-годишна возраст

Ана Ололовска