Почина британската актерка Хелен Мекрори, ѕвездата од серијата „Peaky Blinders“

Од:

Актерката Хелен Мекрори, која се здоби со меѓународна слава со улогата на Поли Греј во хит-серијата „Peaky Blinders“, починала денеска на 52-годишна возраст, соопшти нејзиниот сопруг Дејмијан Луис, кој исто така е актер.

„Со тешко срце објавувам дека по херојската битка со ракот, убавата и моќна жена Хелен Мекрори почина мирно дома, опкружена со бран од љубов од семејството и пријателите,“ напиша тој на Твитер.

Нејзината дијагноза на карцином претходно не беше позната во јавноста.

Освен по улогата на прекалената криминалка и роднина на „Жилетите“ од Бирмингем во „Peaky Blinders“, Мекрори беше позната и по улогите во сериите „Penny Dreadful“ и „Ана Каренина“, меѓу другите филмски, телевизиски и театарски остварувања.

Би можело да ве интересира

Сет Роген не планира нови проекти со Џејмс Франко

Ана Ололовска

Најавена и 18. сезона на „Вовед во анатомија“

Ана Ололовска

Човекот кој го обвинува Кевин Спејси дека го силувал кога бил дете, мора да го открие идентитетот

Жарко Настоски

Почина пејачот и манекен Ник Кејмен, славен во 80-тите

Жарко Настоски

Леонардо ди Каприо би можел да глуми во американската верзија на „Друга тура“

Ана Ололовска

Серијата „Како ја запознав мајка ви“ добива „женско“ продолжение

Ана Ололовска