Почина актерот Том Сајзмор

Од:

Том Сајзмор американски актер познат по улогите во Saving Private Ryan и Black Hawk Down, почина на 61-годишна возраст.

Тажната вест ја соопшти неговиот менаџер.

Сајзмор беше во кома по мозочниот удар што го доживеа на 18 февруари.

Неговиот менаџер Чарлс Лаго рече дека Сајзмор почина во петокот во болница во Бурбенк, Калифорнија. Тој побара од сите да ја почитуваат приватноста на семејството Сајзмор.

Сајзмор стана глобално познат во 1990-тите, по серија улоги на „тврдо момче“. Глумеше и во филмовите „Природни родени убијци“, „Перл Харбор“ и „Жештина“.

Сајзмор е роден во дел од работничката класа на Детроит, а дипломирал глума непосредно пред успехот во Холивуд, кога добил улога во филмот на Оливер Стоун „Роден на четврти јули“ во 1989 година. Оваа улога му донесе нови успеси. Глуми во филмот „Романса“ на Ридли Скот, во филмот „Ѓаволот во син фустан“ со Дензел Вашингтон и во филмот Вајат Ерп, покрај Кевин Костнер.

Оливер Стоун повторно го вработи за улогата на насилниот детектив Џек Скагнети во Natural Born Killers, а потоа играше убиец во Heat, наспроти Роберт Де Ниро.

Својот најголем успех го постигна во 1998 година играјќи го поручникот Хорват во филмот на Стивен Спилберг „Спасување на војникот Рајан“.

Би можело да ве интересира

„Затоа свири за мене, свири ми брате Ферусе“: Уметниците и фановите се простуваат од кралот на ромската музика

Орце Костов

Почина Ферус Мустафов

Орце Костов

Почина проф. д-р Димитар Кафтанџиев

Почина бебе откако мајката го оставила во када полна со вода

Горан Наумовски

Почина легендарниот американски пејач Хари Белафонте

22 годишен глумец почина по компликации од естетска операција – сакал да личи на познат пејач

А1он