Почина актерот Макс фон Сидоф

Од:

Актерот Макс фон Сидоф почина на 90-годишна возраст, изјави денеска неговата сопруга.

Сидоф е роден на 10 април 1929 година во шведскиот град Лунд. Тој актерската кариера ја почна во 1951 година, а неколку години се пресели во Малме, каде се запосна со режисерот Ингмар Бергман.

Меѓу најпознатите филмови на Сидоф се Седмиот печат (1957) и Изворот на Богородица (1960) во режија на Бергман.

Меѓу последните негови филмови е Војна на ѕвездите: Моќта се буди (2015), а имаше и улога во серијата Игра на тронови.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Легендарната актерка Голди Хоун одигра „луд“ танц на трамболина

Ана Ололовска

Брус Вилис по 22 години го облече вселенското одело кое го носеше во „Армагедон“

Ана Ололовска

Најавена преработка на „Лице со лузна”

Ана Ололовска

ВИДЕО: Во тек е избор на глумци за играната верзија на „Херкул“

Ана Ололовска

ВИДЕО: Нов трилeр сo Рaсел Кроу

Ана Ололовска

Почина глумецот Џери Стилер

Ана Ололовска