По „Оскар“, Коби Брајант ја доби и наградата „Еми“

Од:

Легендата на Лос Анџелес Лејкерс, Коби Брајант освои уште една награда за анимацијата „Dear Basketball“.

Краткиот филм беше награден со „Еми“, која се смета за најпрестижна американска телевизиска награда, во категоријата за графички дизајн. Пред два месеца, 39-годишниот поранешен бек на „езерџиите“ освои „Оскар“ за најдобра кратка анимација.

Како што е познато, Коби Брајант го напиша сценариото за „Dear Basketball“, а анимацијата е дело на Глен Кин, кој работи за „Дизни“.

Самиот филм се базира на прошталното писмо кое петкратниот шампион на НБА го објави кога го најави крајот на неговата кариера во 2015 година.

Би можело да ве интересира

Кристи Али: Новите правила за Оскарите се анти-уметнички и диктаторски

Ана Ололовска

Фифти Сент „распали“ по наградите „Еми“, не ја номинирале неговата серија

Жарко Настоски

Почина познатиот британски режисер Алан Паркер

А1он

Доделувањето на Оскарите следната година е поместено за 25 април

Ана Ололовска

Ковид-19 ги измени правилата на Оскарите

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Емотивни говори, музички настапи и многу солзи: Како помина комеморацијата во чест на Коби Брајант?

А1он