По огромниот папагал, на Нов Зеланд пронајден и џиновски пингвин

Од:

Фосили од пингвин со големина на возрасен човек, беа откриени на Јужниот Остров на Нов Зеланд, соопштиja од музејот Кантербери во Крајстчрч.

Праисториската морска птица наречена „crossvallia waiparensis” била висока околу 1,60 метри и тешка околу 80 килограми – за 40 сантиметри повисока и четирипати потешка од царскиот пингвин, најголемиот и најтежок од родот пингвини кои живеат на Антарктикот.

Џиновскиот пингвин живеел во епохата на палеоценот, пред 56 до 66 милиони години.

Палеонтолозите минатата седмица соопштија и дека на Нов Зеланд пронашле остатоци од папагалот Херакле – висок еден метар, којшто живеел пред 19 милиони години.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Премиерката на Нов Зеланд гостуваше во емисија во момент на силен земјотрес

Ландов

(ВИДЕО) Ардерн до работодавците: Размислете за четиридневна работа недела

Ана Ололовска

Владата на Нов Зеланд ја разлегува можноста за дополнителен одмор на граѓаните

Ана Ололовска

Премиерката на Нов Зеланд запрена да чека ред за да влезе во ресторан

А1он

Ардерн: Нов Зеланд нема да ги отвори границите уште долго време

Ана Ололовска

На Нов Зеланд укината една од најстрогите мерки

Ана Ололовска