По две години лов, убиена тигрицата која сакала машки парфем на Келвин Клајн и убила 13 луѓе

Од:

По голема потера во Индија убиена е тигрица која наводно убила 13 луѓе и која не можела да одолее на машкиот парфем на Келвин Клајн, „Обсешн“, јави Би-Би-Си.

Ловот на тигрицата во западната држава Махараштра траел скоро две години, а ловците користеле таков парфем за да ја намамат.

Би-Би-Си објаснува дека во составот на парфем „Обсешн“ меѓу останатите се наоѓа и феромон цибетка, мачколико животно од среден раст.

Индиските ловци одлучиле да се послужат со тој парфем за да ја намамат откако американски научници го користеле тој парфем за да намамат јагуари.

Во последните две години таа убила 10 луѓе и повеќе од 5.000 жители од тие подрачја во кои се движела живееле во страв.

Во ловот на тигрицата биле корисетни повеќе од 100 стапици со камери.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Индиските работници по повеќе од 17 дена се извлекоа од урнатиот тунел

Горан Наумовски

Несреќа во Индија: Над 30 загинати, 18 повредени откако автобусот слета во провалија

ВИДЕО: Работниците во Индија уште се заглавени, продолжува извлекувањето

(ВИДЕО) Се урна тунел во Индија, 40 работници заглавени: во тек е спасуваерто

Железничка несреќа во Индија, најмалку 13 загинати и 50 повредени

Горан Наумовски

Османи во Њу Делхи се сретна со потпретседателот на Индија, Дханкар