По 3.000 години, тасмански ѓавол се роди во континентална Австралија

Од:

Тасмански ѓаволи се родија на почва на Австралија, повеќе од 3.000 години откако изумреле на континенталниот дел. Ова, според австралиската невладина организација за зачувување на природата – „Ауси арка“.

– Историски гледано, успеавме, иако во зародиш – да го вратиме „ѓаволот“ на копното!, рече Тим Фокнер, претседател на „Ауси арка“.

Седум тасмански ѓаволи се родени во заштитената област за диви животни во Барингтон во австралиската сојузна држава Нов Јужен Велс. Овој вид изумреле на копното Австралија пред 3.000 години и преживеале само на островот Тасманија. Сепак, дури и таму, нивниот број значително опадна поради заразната болест на туморот на лицето (ДФТД), којашто уби околу 90 отсто од нивната популација од откривањето во 1996 година.

Само неколку месеци откако беа пуштени 26 возрасни единки во резерватот Барингтон, како дел од проектот за нивно враќање на австралискиот континент, првото размножување на тасманските ѓаволи е успешно.

Според „Ауси арка“, околу 25.000 тасмански ѓаволи живеат во пустината на Тасманија.

Би можело да ве интересира

Како кучето да се заштити од жештините?

Ана Ололовска

Бразилски поштар пријател на животните

Ана Ололовска

Дузина слонови ќе летаат од Англија до дивините на Кенија

Ана Ололовска

ВИДЕО: Индиец уапсен зашто сакал неговото милениче „да лета“ со балон

Ана Ололовска

ВИДЕО: Мачка скокна од петти кат за да се спаси од пожар, доскокот за највисока оценка

Жарко Настоски

Спасен кит-младенче кој заталкал во Темза во Лондон

Ана Ололовска