Пливање на 50 метри услов за дипломирање на престижен кинески универзитет

Од:

Студентите на кинескиот Универзитет Цингхуа не можат да дипломираат ако не го положат испитот по пливање на 50 метри, а стилот на пливање не е важен.

Студентите на престижниот Универзитет, што се смета за Харвард во Азија, ако не го поминат испитот по пливање нема да можат да ја искористат и можноста за студирање во странство.

За испитот се организираат подготовки, како и за другите испити, а тие се за време на летниот распуст, кога посетуваат часови по пливање.

– Ова одлука ќе придонесе студентите да бидат поздрави и да бидат во форма. Сличен испит беше одржан во 1915 година кога почна наставата на Универзитетот, но поради недоволните капацитети за пливање и намалениот број студенти, беше укинат испитот.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Моментот на експлозија во ресторан во Кина, загинаа девет, повредени се 10 лица

Татјана Ташкова

САД и Кина со напредок за трговскиот договор

ВИДЕО: Се урна мост во Кина, скршени автомобили, тројца мртви

Кина со обвинувања до „Епл“ дека ги помага демонстрантите во Хонг Конг

Ана Ололовска

Кинезите одгледуваат џиновски свињи за да намалат недостиг на месо

Ана Ололовска

Кинеска делегација в четврток во Вашингтон на разговори за царинската војна

Ана Ололовска