Пилешко со зеленчук

Од:

Совршена летна комбинација на пилешко и зеленчук.

Состојки:

2 лажици масло од сусам
2 чешниња ситно исецкан лук
2 кг пилешки гради
1 брокула
300 гр печурки
3 моркови
1 кинеска зелка сецкана
100 гр зелен грашок
2-3 лажици теријаки сос

Подготовка:

Загрејте 1 лажичка масло во тава да се загрее на средна температура. Додадете го лукот и промешајте.

Ставете го пилешкото во тава и пржете 4 минути, додека промешувате. Извадете од тавата, исечете го месото на ленти.

Загрејте ја преостанатата лажица масло во подлабок сад на висока температура. Додадете ги зеленчукот и теријаки сосот. Пржете додека зеленчукот не почне да омекнува.

Додадете го пилешкото месо, убаво комбинирајте и продолжете да готвите уште 2 до 3 минути.

Би можело да ве интересира

Пилешко на кинески начин со зеленчук и нудли

Ана Ололовска

ВИДЕО: Неколку начини како да се подготви вкусно јајце

А1он

5 намирници кои содржат повеќе витамин Ц од портокалот

А1он

11 здрави зачини што задолжително треба да ги имате во вашата кујна

А1он

Јапонскиот „крал на туната“ купил риба од 276 килограми за еден и пол милиони евра

Ана Ололовска

На македонската трпеза најприсутни лебот, јајцата, пилешкото и компирот

Татјана Ташкова