Пикантни тиквички

Од:

Многу вкусни и лесни за подготовка…

Потребно е:
4 тиквички зелени и жолти
1 средно голема главица кромид
1/2 чаша (од 150 мл) ситно сецкан свеж копар
1-2 свежи чили пиперчиња
1 лажиче семе од синап
3 чешниња лук
1/2 чаша јаболков оцет
3/4 чаша вински оцет
1/3 чаша шеќер
свеж магдонос

Подготовка:
– Исецкајте ги тиквичките на тенки тркалца. Истото направете го со кромидот. Целиот зеленчук ставете го во цедалка и потоа во фрижидер да стои неколку часа за да се исцеди вишокот течност.

– Потоа со раце нежно исцедете ги тиквичките и кромидот и распоредете ги помали тегли заедно со чешнињата лук, чили пиерчињата на кои претходно сте им ги извадиле семките, копарот, магдоносот и семето од синап.

– Во сад на рингла ставете да се вари водата и со оцетот, шеќерот и солта. Оставете само кратко да врие. Потоа со оваа течност прелијте го зеленчукот во теглите. Оставете да се излади и чувајте ги во фрижидер.

– Вака подготвените тиквички може да и јадете во сендвичи со сирење или намаз од сирење, а исто се и добар прилог со некое печено парче месо.

Би можело да ве интересира

Чорба од целер со кнедли

Ана Ололовска

Превкусен куглов со костени

Ана Ололовска

Витаминска салата со цвекло, спанаќ, сирење и ореви

Ана Ололовска

Сочни јунешки шницли

Ана Ололовска

Стапчиња со ајвар и сирење

Ана Ололовска

Ароматичен млад грашок со зачини

Ана Ололовска