Пет египетски „инфлуенсерки“ осудени на две години затвор

Од:

Пет „инфлуенсерки“ од Египет се осудени на две години затвор и казна од речисио 19.000 долари поради „објавување непристојни видеа” на апликацијата Тик-Ток.

Затворската казна за петте млади жени е првата изречена во рамки на кампањата на властите против „инфлуенсерите“ на интернет. Како одговор на оваа судска одлука, активистите покренаа интернет-кампања, со цел девојките да бидат пуштени на слобода.

Во обвинението, официјално е наведено дека жените ги прекршиле вредностите и принципите на египетското општество и објавувале непристојни фотографии и видеоснимки што му штетат на јавниот морал.

Три од осудените инфлуенсерки, исто така, се осудени за учествување во непристојни видеоповици кон мажи.

Во Египет неодамна беа уапсени повеќе лица, главно жени кои се популарни на видеоплаформата Тик-Ток.

Би можело да ве интересира

Трамп ги забрани „ТикТок“ и „ВеЧат“

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Џеф Зајберт: Сѐ што правите на интернет се следи и се запишува

Ана Ололовска

Нема продажба на ТикТок во САД

Ана Ололовска

ТикТок се придружува кон ЕУ Кодексот против говорот на омраза

А1он

Приходите на аликацијата „Зум“ зголемени 3,5 пати

Ана Ололовска

Извршниот директор на „Тик-Ток“ поднесе оставка

Ана Ололовска