Песната „Dark Horse” на Кејти Пери е плагијат

Од:

Кејти Пери е осудена за нарушување на авторските права при создавањето на песната „Dark Horse” од 2013 година. Така одлучи Федералниот суд во Лос Анџелес, Калифорнија, САД.

Одлуката е едногласна. Пејачката при создавањето на своето дело, со или без умисла користела музика од песната „Joyful Noise“ на американскиот рапер Маркус Греј. Таа песна пак, 2008 година, во соработка со хип-хоп изведувачот Лекре.

Освен Пери, за плагијатот се прогласени за виновни и нејзините продуценти и коавтори, Лукас Готвалд, Карл Сендберг, Хенри Волтер и Сара Хадсон, раперот Џуси Џеј којшто има свој удел во песната, како и компанијата „Кепитол рекордс“. Одлуката за казната за нарушување на авторските права, допрва следи.

Маркус Греј поднесе тужба против Кејти Пери во 2014. Тој ја обвини пејачката дека украла дел од мелодијата и ритмот од неговата композиција.

Би можело да ве интересира

Потрага по гитарата на Пол Макартни што исчезна пред повеќе од 50 години

Ана Ололовска

(ВИДЕО) За него допрва ќе се слушне: Даниел Крстески има нова песна – „Сто една“

Ана Ололовска

ВИДЕО: Ај Кју ја преработија „Јано мори“

Ана Ололовска

Концерт на Ерос Рамацоти вечерва во Скопје

Ана Ололовска

Селин Дион доаѓа во Хрватска

Ана Ололовска

ВИДЕО: „Ролинг Стоунс“ со реиздание на албумот „Let It Bleed“

Ана Ололовска