Пештерските луѓе во Калифорнија земале халуциногени супстанци

Од:

Тим од американски, британски и јужноафрикански истражувачи откри јасни докази дека пештерските луѓе кои живееле во денешна Калифорнија, користеле халуциногени растенија.

dobivaj vesti na viber

Имено, тие пронајдоа цртежи на билката наречена „Феникс дактилифера“ (Phoenix dactylifera) – еден вид буника, на sидовите на Пештерата Пајнвил. Ова дрво и овошните плодови се познати по своето психоактивно дејство.

„Имаме јасни индикации дека староседелците во Калифорнија ја користеле оваа буника, па ја насликале и на ѕидовите. А, исто така, цртале и визуелни појави што им биле прикажани при состојба на транс поради земањето на халуциногената супстанција“, се вели во извештајот од испитувањата.

Римскиот хроничар Плиниј Постариот говори за употребата на буниката и во Стара Хелада… Имено, растението го земале свештеничките на богот Аполон за „да дојдат до пророштвата“.

Би можело да ве интересира

Николај Милков: Пред да влезе во ЕУ, Македонија треба да се раздели со лажните парадигми во историјата

Орце Костов

Џамбаски: Господине Османи, Гоце Делчев е Бугарин, нема две верзии на историјата

Орце Костов

Бугарски научници: Лагите на македонските историчари ќе се најдат во сите светски библиотеки

Орце Костов

Видео: „Срам и арам, ни јазикот бетон, ни историјата – во ЕУ не ќе влеземе ни за 100 години“ – експерти контра владата

Анита Петровска Рајковиќ

Норманите стигнале до Северна Америка во 1021 година

Ана Ололовска

Истакнати жени владетелки и хероини од антиката

Ана Ололовска