Печурки, пилешки прсти, паланчинки и зеленчук се готвеа на соларна енергија на плоштадот во Неготино

Од:

Печурки, пилешки прсти, паланчинки и зеленчук се готвеа на соларна енергија на плоштадот во Неготино. Присутните беа послужени со кафе и чај, исто така подготвени на соларна енергија.

Активноста беше во рамките на спроведувањето на проектот Енпол-ЕЕ за потребите на Средното општинско училиште „Свети Кирил и Методиј“, а организатор е Здружението на граѓани „Ековита“. Станува збор за еднодневен натпревар за готвење на соларна енергија.

– Целта на одржувањето на настанот е сите заинтересирани присутни на лице место самите да можат да се уверат дека готвењето на храна може да биде и корисно и забавно, доколку се користат обновливи извори на енергија. Со соларното готвење кое е подолготрајно, се заштитува и животната средина, а се штедат и пари. Учество земаа ученици од четири класови од средното училиште. Додека се готвеше, на плоштадот со свои производи се претстави локална компанија, која работи на опрема за искористување на сончевата енергија, соопшти Сашко Тодоров.

Беа доделени и награди за најдобриот рецепт на учениците од СОУ „Св. Кирил и Методиј“. Прво место и проектор доби тимот „Буковка на сонце” со професорот Стевчо Шарац, а второ и лаптоп освои „Сончева палачинка” со професорот Менча Зафирова.

Соларните печки кои можат и да се вртат и да се фокусираат, се купени пред десет години во рамките на друг проект, но Здружението редовно организира вакви и слични настани со кои се промовира ваквиот начин на готвење.

Тодоров најави и нов проект финансиран од Мрежата за рурален развој, во рамките на кој млади од Неготино и Дебар ќе учат да произведуваат буковка.

Присутните можеа да го видат и рециклираниот соларен колектор од пластични шишиња и лименки, со кој ученици имаат освоено прво место на државен натпревар.

Би можело да ве интересира

Притвор за четворица лихвари од Неготино, изнудувале пари, запалиле возило

Катерина Павлова-Николовска

ГИС: Владата да каже кој е инвеститорот на најавената фабрика за отпад во Неготино

Ана Ололовска

„Ековита” стравува околу најавената фабрика за обработка на отпад, Заев тврди дека е еколошка инвестиција и ќе нема увоз на отпад

Ана Ололовска

Заев побара поддршка од неготинци за изградба на фабрика за обработка на отпад

Ана Ололовска

Изгоре камион кај Неготино

Во Неготино црвен аларм за коронавирусот, само двајца доктори лекуваат педесетина болни