Панасоник ќе го премести европското седиште од Лондон во Амстердам

Од:

Јапонската компанија Панасоник (Panasonic) соопшти дека ќе го премести своето европско седиште од Велика Британија во Амстердам поради претстојниот Брегзит.

Директорот на Панасоник Јуроп, Лорен Абади рече дека целта на преселувањето, е да се избегнат можните спорни прашања околу данокот кога Велика Британија ќе излезе од ЕУ.

Во пресрет на излегувањето на Британија од ЕУ во март следната година, поголем број мултинационални компании соопштија дека ќе ги преместат своите европски седишта од таа земја.

Би можело да ве интересира

Смарт е првиот бренд којшто целосно преминува на електричен погон

Ана Ололовска

Новиот „Ајфон“ поттикнува трипофобија

Ана Ололовска

ВИДЕО: Електрична детска количка за поголема безбедност

Ана Ололовска

Хакиран профилот на извршниот директор на „Твитер“

Татјана Ташкова

„Епл“ ќе го промовира новиот Ајфон на 10 септември

Татјана Ташкова

Како паметните телефони нѐ прават поглупави?

Ана Ололовска