Отворањето на „Супер Марио“ паркот во Јапонија повторно одложено

Од:

Отворањето на првиот забавен „Супер Марио“ парк повторно е одложено бидејќи Јапонија се бори со зголемен број случаи со коронавирус, објави фирмата „Јапонски универзални студија“.

„Искрено се извинуваме за непријатностите за гостите кои со нетрпение го чекаа отворањето. Датумот на отворање ќе биде одреден и објавен по укинувањето на вонредната состојба”, соопшти компанијата.

Долго очекуваното пуштање на забавниот парк инспириран од Нинтендо-видеоигрите првично требаше да се случи во јули 2020 година, пред Олимписките игри во Токио. Но, како и Олимпијадата, така и отворањето на паркот беше одложено поради пандемијата, со нов датум – 4 февруари 2021.

Паркот се наоѓа во градот Осака.

Откако оваа недела Владата ја продолжи вонредната состојба во врска со коронавирусот, организаторите одлучија да го одложат отворањето на паркот по вторпат.

Би можело да ве интересира

Пат околу светот за 265 дена

Ана Ололовска

Во Дубаи откриен највисокиот рингишпил на светот

Ана Ололовска

Куќата од „Кога јагнињата ќе стивнат“ ќе стане тематски хотел

Ана Ололовска

Десет помалку познати туристички дестинации во Азија

Ана Ололовска

Каде на летување годинава?

Ана Ололовска

Дубровник годинава очекува 354 крузери и над 600.000 туристи

Ана Ололовска