Откритие кое менува се: Дали животот на Земјата е дојден од вселената

Од:

Две органски соединенија есенцијални за живите организми пронајдени во примероците земени од астероидот Рјугу ја поддржуваат теоријата дека некои состојки клучни за појавата на живот на Земјата пристигнале во карпите од вселената пред милијарди години.

Научниците во вторникот објавија дека откриле урацил и ниацин во карпите земени од две локации на Рјугу од сондата Хајабуса2 на Јапонската вселенска агенција во 2019 година.

Урацилот е еден од хемиските градбени блокови кои ја сочинуваат РНК, молекулата која ги носи упатствата за создавање и функционирање на живите организми. Ниацинот, наречен и витамин Б3 или никотинска киселина, е од суштинско значење за метаболизмот на живите организми и е откриен во истите примероци. Примероците од Рјугу, кои изгледаа како темно сиви честички, беа транспортирани на 250 милиони километри патување назад до Земјата и вратени на површината на нашата планета во запечатена капсула која слета на австралиска почва во 2020 година и беше испратена во Јапонија на дополнителна анализа.

Научниците долго размислувале за тоа кои услови биле неопходни за појава на живот по формирањето на Земјата пред приближно 4,5 милијарди години.

Новите откритија добро се вклопуваат во хипотезата според која молекулите на живиот свет пристигнале на Земјата во рана фаза преку комети или астероиди кои носат соединенија кои го отвориле патот за првите живи организми, микробите.

Научниците претходно открија клучни органски молекули во метеоритите богати со јаглерод пронајдени на Земјата. Сепак, се наметна прашањето дали тие вселенски карпи се контаминирани по падот на Земјата поради изложеност на животната средина на Земјата.

„Нашето клучно откритие е дека урацилот и ниацинот, и двата од биолошко значење, се навистина присутни во вонземски средини и можеби пристигнале на „младата Земја“ како составен дел на астероидите и метеоритите. Веруваме дека тие одиграле улога во еволуцијата на пребиотиците на Земјата, како и во потеклото на првиот живот“, рече астрохемичарот Јасухиро Оба од Универзитетот Хокаидо во Јапонија, главен автор на истражувањето објавено во вторникот во списанието Nature Communications.

„Овие молекули на Рјугу се пронајдени во недопрена вонземска средина“, рече Оба. „Веднаш беа земени примероци од астероидот Рјугу и вратени на Земјата и завршија во лабораториите без никаков претходен контакт со загадувачите на Земјата“.

Органскиот астрохемичар и ко-автор на студијата Јошинори Такано од Јапонската агенција за морска и земјина наука и технологија (JAMSTEC) рече дека со нетрпение ги очекува резултатите од анализата на примероците што ќе бидат вратени на Земјата во септември од друг астероид, Бена.

Американската вселенска агенција НАСА собра примероци од тој астероид како дел од мисијата OSIRIS-REx во 2020 година.

Би можело да ве интересира

Најголемата вселенска експлозија: Научниците никогаш не биле сведоци на нешто од вакви размери

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Лансирана најголемата ракета во историјата: полета, па набрзо експлодира и потполно се распадна

Ана Ололовска

Научниците открија повторлив радио сигнал од планета со големина на Земјата

Оштетениот руски „Сојуз“ слета на Земјата

Ана Ололовска

Ватикан ќе испрати говор на папата во вселената

Огромен астероид ќе помине многу блиску до Земјата во текот на викендот

Ана Ололовска