Откажан новиот филм на Саша Барон Коен

Од:

Новиот филм со контроверзниот британски комичар Саша Барон Коен, под работен наслов „Судењето на чикашките седуммина“ е откажан, неофицијално – поради недостиг на финансии.

Проектот беше во претпродукција, а премиерата беше закажана за наредната 2019 година.

Приказната е за судењето на седуммина учесници во антивоените протести при Националната конвенција на американската Демократска партија во Чикаго во 1968 година.

Филмаџиите на интернет коментираат дека можеби буџетот и не е вистинската причина за откажувањето, туку контроверзната тема.

Освен Коен (попознат како Борат и Али Џи), за улога во филмот беше ангажиран и оскаровецот Еди Редмејн.

Би можело да ве интересира

Отворено јубилејното 40. издание на „Браќа Манаки”

Васко Маглешов

Во Битола вечерва почнува Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“

Почна снимањето на филмот „Сирена во Париз“

Ана Ололовска

Филмот „Петрунија“ доби награда за режија на фестивал во Минхен

Ана Ололовска

„Господ постои името ѝ е Петрунија“ во трка за наградата „Лукс“ на Европскиот парламент

Ана Ололовска

Работилница за филмски маркетинг со Матијас Ношис, основач на „Алфапанда“

Ана Ололовска