Околу илјада свадби во Москва закажани за 8 март

Од:

Речиси илјада двојки решија да стапат во брак во рускиот главен град на 8 март, објави Градската управа на својата официјална страница.

Тоа е двојно повеќе од минатата година.

Во соопштението се наведува дека церемониите ќе се одржат еден ден пред и по празникот, на 7 и 9 март, бидејќи службите на 8 март не работат.

Според Елена Ефремова, шеф на институцијата за регистрација на бракови во општината, стремежот да се поврзе свадбата со овој датум е долгогодишна традиција за московските младенци.

Многу често младите избираат да склучат брак на датуми поврзани со големи празници кога улиците се украсени и луѓето расположени. Меѓу тие датуми се празникот на Москва, Денот на љубовта, семејството и верноста, како и Денот на вљубените.

Во последните две години зголемена е тенденцијата за свадби на 8 март. Во 2017 година имало 200, а во 2018 година – 500 свадби.

Би можело да ве интересира

Ердоган кум на свадбата на Месут Озил

Татјана Ташкова

Гости на свадба останаа во шок, невестата им побара по 500 евра

Татјана Ташкова

Расте бројот на склучени, но и разведени бракови во Македонија

Наум Локоски

Младенци прекинале свадба поради караница околу пари

Наум Локоски

Седум соништа кои претскажуваат свадба

Ана Ололовска

Министерот за финансии на САД прави свадба в сабота

Ана Ололовска