Очилата за сонце имаат рок на траење

Од:

Научници од бразилскиот Универзитет на Сао Паоло открија дека очилата за сонце имаат рок на траење.

Имено, како што стои во написот, поради сончевото влијание, очилата, поточно стаклото го губи својството на заштита од ултравиолетови зраци и тоа е штетно за самите очи.

Затоа, очилата треба да се менуваат секои две години, а ако се работи за некој поскап бренд, доволно е само да ги замените леќите.

Би можело да ве интересира

Трет ден на Моден Викенд Скопје: Спортски гламур, емоции и студентски приказни на крајот од јубилејното издание

Ана Ололовска

Го нарекуваат ферари меѓу аксесоарите, а чини околу 60 илјади фунти

Ана Ололовска

Втор ден на Моден Викенд Скопје: Носталгија за минатото и поглед кон иднината

Ана Ололовска

Прв ден на Моден Викенд Скопје: Дрег кралици и екстравагантни гејши ја отворија дваесеттата сезона

Ана Ололовска

Модна ревија „Made in North Macedonia: Модни куќи“

Ана Ололовска

Модна ревија на дизајнерот Папаз во Сараево

Ана Ололовска