Објавени номинациите за Златен глобус 2020

Од:

Во Лос Анџелес се објавени номинациите за филмската награда Златен глобус, кои ќе бидат доделени на 5 јануари 2020 година.

Со дури 17 номинации меѓу филмските продуценти е Нетфликс, а следуваат Сони со осум и Дизни и Ворнер Брос со по шест номинации.

Меѓу телевизиските продуценти доминира Нетфликс, исто така со 17 номинации, НВО има 15 номинации, а Хулу и Прајм Видео по пет.

Најмногу номинации меѓу играните филмови освои „Брачна приказна“ на Нетфликс, која е номинирана во шест категории, „Ирачанин“ на Мартин Скорсезе има пет номинации, како и „Беше еднаш во Холивуд“ на Квентин Тарантино, додека „Џокер“ на режисерот Тод Филипс и „Двајца папи“ на Фернандо Меирелес освоиле по четири номинации.

Меѓу телевизиските остварувања ситуацијата е малку изедначена. „Чернобил“ (НВО), „Круна“ (Нетфликс) и „Неверојатно“ (Нетфликс) се најдоа на врвот со по четири номинации.

Би можело да ве интересира

Привршува конкурсот за вториот меѓународен фестивал на кратoк филм „Филмај 2020”

Ана Ололовска

Документарниот филм за актерката Анче Џамбазова – онлајн премиера во сабота

Ана Ололовска

„Сонот за крвта и душата” најдобар интернационален краток хорор филм на FINDECOIN

Ана Ололовска

Роман Полански фаворит за годинашните „Сезар“ награди

Ана Ололовска

„Златна рамка“ доделена за филмски автор, филмски актер и филмски работник

Драган Поповски

„Златна рамка“ за Игор Поповски, Ирена Јовчевска и Сара Климоска