„Новогодишна бајка“ за најмладите во скопската Зоолошка градина

Од:

Зоолошката градина во Скопје трета година по ред во пресрет на Новата година им приреди предновогодишна бајка за најмалите. Децата имаа можност да уживаат во детска претстава, и да добијат неколку бесплатни подароци.

Портпаролката на Зоолошката градина, Тина Мицковска истакна дека и оваа година се потрудиле да им приредат добра забава на најмалите со почитување на протокoлите. Со тоа што на децата им овозможиле да гледаат мини претстава со јунаците на Дизни, да добијат бесплатни поклони, како и да го поздрават Дедо Мраз кој пристигна на „волшебно вовче“.

– Дечињата се многу среќни бидејќи дојдоа да се дружат со дедо мраз, но сега на дистанца, за жал такви се околностите оваа година. Се надевам дека следната година ќе се дружиме онака како што треба за сите дечиња, денеска има бесплатни подароци од нашите пријатели на зoолошката градина и мислам дека тоа е она што најмногу ги израдува дечињата, изјави Мицковска.

Таа ја искористи приликата да соопшти дека Зоолошката градиnа оваа година е побогата со неколку нови животни кои се вистинска атракција за посетителите.

– Иако бевме во состојба на пандемија нашите активности не запреа за првпат добивме фламинга, пингвини, двогрбни камили алпаки и други животни кои сега се омилени на сите посетители.

За крај Мицковска додаде дека работат на подобрување на сите живеалишта и на тоа зоолошката да ја направат налик на другите европски зоолошки.

Би можело да ве интересира

Скопје на 10 декември ќе започне да се украсува за Нова Година

А1он

Се нуди еднодневен престој во куќата на Кевин

Ана Ололовска

Помалку познати факти и занимливости за божиќните филмови

Ана Ололовска

ВИДЕО: Блесна елката пред „Рокфелер“ во Њујорк

Ана Ололовска

На „Тајмс сквер“ повторно ќе се слави Нова година

Ана Ололовска

ВИДЕО: Девојка прескокнува ограда и ги малтретира животните во Зоолошката во Скопје

Катерина Павлова-Николовска