Новиот „Ајфон 13“, веројатно, ќе овозможи сателитски разговори

Од:

Се наближува времето до претставувањето на новиот „Ајфон 13“, а една гласина особено го привлекува вниманието. Имено, познатиот аналитичар Минг-Чи Куо тврди дека новиот уред на „Епл“ ќе овозможи сателитски разговори.

dobivaj vesti na viber

Тоа значи дека мобилните телефони ќе можат директно да се поврзат со „Сателитите во ниската Земјина Орбита (ЛЕО) благодарение на чипот „Квалком Икс-60“.

Сателитите ЛЕО веројатно се најпознати како „рбетот“ на мрежата на „Старлинк“, која има за цел да ја покрие Земјата со интернет. Сепак, „Старлинк“ не е единствената компанија која користи ЛЕО сателити за поврзување. „Хјузнет“ и „Уанвеб“, исто така, ги здружија силите за да понудат конкуренција, а и „Имарсат“ најави своја 5-Г констелација.

Уште поважно за оваа гласина за „Ајфон“, е „Глобалстар“, којшто доби значајна вредност на почетокот на оваа година, кога „Квалком“ објави дека претстојниот чип „Икс-65“ ќе ја поддржува технологијата на „Глобалстар“. Како новата функција ќе влијае на батеријата, допрва ќе се покаже.

Би можело да ве интересира

Дејли мирор: Епл ќе го купи Манчестер јунајтед

Прв случај на вработени во малопродажбата на Епл да се приклучат на синдикатот

Ана Ололовска

Повеќе лица излегле од продавница во Амстердам каде вооружено лице држи заложници

А1он

Заложничка драма во продавница на Епл во Амстердам

А1он

Апликацијата на Трамп најверојатно од утре во продавницата на Епл

Ана Ололовска

Програмери на апликации во App Store заработиле повеќе од 260 милијарди долари од 2008 година

Ана Ололовска