Нов тренд во Велика Британија: Печење леб дома

Од:

При вонредната состојба во Велика Британија, печењето домашно лепче стана доста популарно, па тој „нов тренд“ предизвикува недостаток на брашно и квасец по супермаркетите.

Пекарската компанија Морисон, следејќи го трендот, покрај своите готови производи, почна да пакува и пакети брашно од еден и 16 килограми. Така, само во овие први 10 дена, нивниот синџир пекари продал рекордни 370 тони брашно и 19.000 пакетчиња квасец.

На овој начин, според познавачите, Морисон во право време го препознал новото хоби и потребите на британските семејства и домаќинства. Оствари одлична заработка и ја зацврсти својата репутација како фирма.

Би можело да ве интересира

КФЦ го укина слоганот „Прсти да излижеш“ поради пандемијата

Ана Ололовска

КФЦ го најави првото 3-Д печатено пилешко во светот

Ана Ололовска

ВИДЕО: Робот почнува работа во ресторан во САД – ќе прави 160 хамбургери на ден

Ана Ололовска

Пандемијата ќе предизвика ценовен шок кај храната, предупредуваат ФАО и ОЕЦД

А1он

Шест ресторани во Словенија добија Мишелинова ѕвезда

Ана Ололовска

Коронавирусот го запре производството на Сахер торти

Ана Ололовска