Необичен скелет од хуманоид пронајден кај Ла Манш

Од:

На островот Гернзи во Ла Манш, археолозите пронашле скелет што на многумина ќе им изгледа необично, како да припаѓал на суштество со едно око, а не на човек.

Скелетот во гробот, како што претпоставуваат стручните лица, му припаѓал на човек висок 152 сантиметри… Но, тој има чуден облик на нозете, невообичаена структура на коските, плоснато лице и само една голема очна празнина, така што обичен човек да си помисли дека останките се од киклоп.

Сепак, стручните објаснувања и претпоставки говорат дека човекот најверојатно починал од директен удар во лицето којшто му го скршил черепот, па така, наместо две очни празнини, на тоа место има една поголема кругла празнина.

Се претпоставува дека се работи за скелет на монах, но лабораториските испитувања допрва претстојат.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Илегален фестивал во Франција: Се собраа 30 илјади луѓе, отворено истрага

Потврдена пресудата: Саркози мора да помине една година во домашен притвор

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Играчите во паника бегаа од нервозниот бик, животното ги виде црвените дресови и настана хаос

Горан Наумовски

Во денешните немири во Франција уапсени се 291 демонстрант, а повредени се 108 полицајци

(ВИДЕО) Насилни протести во Париз: Искршени излози, запалени барикади

Илјадници граѓани протестираа во Франција за 1 Mај