Неандерталците знаеле да пливаат

Од:

Француските археолози во пештерата „Деи Мосцери“ на западниот брегот на Италија пронајдоа орудија од школки, што упатува на претпоставката дека неандерталците пливале и нуркале.

Алатките од школки се пронајдена во реонот каде живееја неандерталците пред околу 100.000 години.

Заклучокот на археолозите се заснова на испитувањето на 170 рачено изработени алати од школки.

Неандерталците од школки правеле и алатки за стружење дрвја и слични меки материјали.

Би можело да ве интересира

Во Мексико пронајдено сидро од времето на конквистадорите

Ана Ололовска

Неодамна откриената воена база на Гренланд ги открива своите тајни

Ана Ололовска

Во Норвешка откриен уште еден викиншки брод под земја

Ана Ололовска

Слика од Били д Кид на аукција, почетна цена – милион долари

Ана Ололовска

ВИДЕО: Откриени остатоци од две стаклени градини во комплексот „Волчја дупка“ на Хитлер

Ана Ололовска

Гоце, Даме и Сандански станаа бугарски револуционери на „Википедија“

Мери Јордановска