Натпревар во јадење хот-догови за 4 Јули

Од:

Во рамки на одбележувањето на Денот на независноста на САД, и оваа година ќе се приреди традиционалниот годишен натпревар во јадење хот-догови на кејот на Кони Ајленд во Њујорк.

Џо „Виличарот” Чеснат од Калифорнија, кој победил 11 пати, овојпат ќе се соочи со 17 противници, со што ќе се обиде да го одбрани минатогодишниот рекорд од 74 изедени виршли и лепчиња за десет минути. Во женска конкуренција, Мики Судо од Лас Вегас се надева дека ќе ја освои шестата титула една по друга. Лани таа изеде 37 виршли.

Сите натпреарувачи вчера се измерија пред Емпајер стејт билдинг. Чеснат е тежок 98 килограми, а Судо има 52 килограми.

Првите пет пласирани од обата пола, ќе поделат 40.000 долари. Првопласираните ќе заработат по 10.000 долари.

Натпреварот традиционално го следат стотици луѓе на самото место, а ќе има и пренос на телевизија.

Би можело да ве интересира

Пронајдени фосили стари 310 милиони години

Рекорд: Според документите, Индиец има 123 години и еден месец

Ана Ололовска

Сопругата на бугарски кечер снимена в кревет со друг билдер

Ана Ололовска

На жените им треба повеќе сон, оти го користат мозокот повеќе од мажите

Ана Ололовска

Заспал в такси, па се разбудил во друг крај на земјата

Ана Ололовска

Моќна претсмртна порака: Не се нервирајте за ситници и сакајте ги блиските

Ана Ололовска