НАСА: Овозможени туристички посети на Меѓународната вселенска станица

Од:

НАСА денеска соопшти дека ќе дозволат приватни лица да ја посетуваат Меѓународната вселенска станица.

Претставници на НАСА соопштија дека трошоците и организацијата на екипажот кој лета на станицата ќе ја препуштат на Боинг и Спејс Икс, кои агенцијата ги ангажирала за такви патувања.

Од друга страна, НАСА на идните туристи ќе им наплаќа храна, сместување и комуникацијa, а тие трошоци би изнесувале околу 35 илјади долари дневно.

Би можело да ве интересира

„Гугл“ тврди дека постигнале квантна надмоќ

Ана Ололовска

ВИДЕО: Чудна појава над небото во Шпанија

Ана Ололовска

НАСА го покажа ураганот Дориан од вселената

НАСА истражува први обвинувања за криминал во вселената

Ана Ололовска

НАСА: На Гренланд има доволно мраз за да го зголеми нивото на морињата за 7,5 метри

Ана Ололовска

Над 3.000 лица од државава ги испратиле своите имиња за мисијата „Марс 2020“