НАСА објави необична фотографија од спирална галаксија

Од:

НАСА објави уникатна слика од спиралната галаксија НГЦ-4380, којашто наликува на „портал кон друга димензија“.

Кадарот е снимен благодарение на вселенскиот телескоп Хабл. Сепак, иако изгледа необично и естетски убаво, НГЦ-4380 е всушност сосем обична вселенска формација.

Таквите спирални облици се среќаваат доста често во Вселената.

НГЦ-4380 се наоѓа во соѕвездието Девица. Галаксијата на 10 март 1826 година ја открил англискиот астроном Џон Хершел.

Би можело да ве интересира

НАСА одбра уште пет вселенски компании заради испраќањето луѓе на Месечината

Ана Ололовска

НАСА: Озонската дупка намалена до минимално ниво

Ана Ололовска

ВИДЕО: Конечно реализирана првата женска прошетка во Вселената

ВИДЕО: НАСА го претстави новиот скафандер за во Вселената

Ана Ололовска

НАСА кончно ќе ја оствари женската „прошетка во Вселената“

Ана Ололовска

Научник од НАСА: Ќе откриеме докази за живот на Марс

Ана Ололовска