НАСА објави фотогафија од падот на израелскиот слетувач на Месечината

Од:

Американската вселенска агенција НАСА објави фотографии од местото на падот на израелскиот Бершит месечев слетувач, на коишто се гледа темна дамка. Леталото се урна на Месечината минатиот месец.

Црно-белите фотографии прикажуваат како изгледа местото пред и по падот на слетувачот. На тоа место на 11 април годинава, поради дефект на моторот, неуспешно заврши првата мисија на израелската организација Спејс-ИЛ.

Од НАСА со својот Лунарен извиднички орбитер (ЛРО) ги снимиле фотографиите на 22 април, 11 дена по уривањето. Сателитот кружи на само 90 километри над месечевата површина.

Темната дамка широка околу десет метри ја немало на фотографиите од истата локација од лани.

Би можело да ве интересира

Туристи ќе имаат можност да ја посетат вселената во 2022

А1он

НАСА го одбира теренското возило за Месечината

Ана Ололовска

НАСА распиша конкурс за вработување на астронаути

Ана Ололовска

(ВИДЕО) НАСА: Вo сабота Земјата ќе биде изложена на сериозна закана од Вселената

Драган Поповски

Кристина Кох по шестмесечна експедиција во космосот се врати на земјата

А1он

Конкурс на НАСА за името на новиот истражувачки ровер

Ана Ололовска