НАСА кончно ќе ја оствари женската „прошетка во Вселената“

Од:

Астронаутките Кристина Кох и Џесика Мејр ќе излезат надвор од орбиталната лабораторија на Меѓународната вселенска станица, и така ќе се оствари долгоочекуваната „женска прошетка во Вселената“, без машка придружба.

Тоа ќе се случи утре или в петок, 18 октомври, и ќе биде во својство на работна задача. Космонаутките ќе треба да го заменат неисправниот уред за напојување што се расипал пред неколку дена.

Дефектот не е опасен по безбедноста на екипажот или експериментите што се вршат, но спречува употреба на дополнителна енергија од литиум-јонска батерија инсталирана на почетокот на овој месец. Енергијата од другите четири комплети батерии и соларни панели е доволна за другите операции, соопшти НАСА.

Агенцијата ја планираше првата вселенска прошетка на тим составена од жени на крајот на март, но мораше да ја откаже поради недостаток на вселенски костими со соодветна големина.

Новите костими им овозможуваат на астронаутите поголема подвижност, а технологијата што ја содржат значи подолго патување во Вселената. Тие се направени во сите големини.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Капсулата на Спејс-Икс со двајца американски астронаути пристигна на МВС

Ана Ололовска

Трамп: Ова е само почеток, ќе летаме и на Марс

Ана Ололовска

ВИДЕО: Астронаути на НАСА на пат кон Меѓународната вселенска станица

Ана Ололовска

Лошото време го одложи лансирањето на ракетата на „СпејсИкс“

Ана Ололовска

ВИДЕО: НАСА заедно со SpaceX по речиси десет години лансираат астронаути во вселената

А1он

Прво ланисирање на ракета со човечки екипаж од територијата на САД по девет години

Ана Ололовска