НАСА ќе купува Месечев прав од приватните компании

Од:

НАСА објави дека ќе почне кампања за купување камења, прав, песок и други материи од Месечината, од приватните компании, кои имаат свои мисии таму.

Американската Национална воздушно-вселенска агенција би го купила сѐ тоа за да го користи во истражувања. Целта на кампањата е и, како што се наведува – поддршка на идните астронаутски мисии на Месечината.

Како дел од програмата „Артемис“, администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп планира да прати човек на Месечината до 2024 година.

Би можело да ве интересира

Кинеското вселенско летало е во орбитата на Месечината и се подготвува да слета

Ана Ололовска

Јупитер и Сатурн во местоположба што не е видена од Средниот век

Ана Ололовска

Кина успешно лансира роботизирано летало на Месечината по битни податоци за науката

Ана Ололовска

Неуспешно лансирање на ракета на ЕСА

Ана Ололовска

Прва вселенска мисија на „СпејсИкс“

Ана Ололовска

Научни претпоставки: Во Сончевиот Систем имало уште една голема планета

Ана Ололовска