Наместо да се вози во Мерцедес S класа Путин сака лимузина од ЗиЛ

Од:

Рускиот претседател Владимир Путин сакал наместо да се вози во Мерцедес од S класата, во иднина да вози лимузина од домашниот производител на моторни возила, компанијата ЗиЛ.

Меѓутоа во старт се појавил пробле, Овој производител веќе осум години не прави патнички автомобили, со оглед дека неговото работење е ориентирано кон производство на камиони и возила за потребите на војската.

Иако во минатото ЗиЛ изравотувал автомобили во кои се возеле советските лидери, потешкотија претставува и фактот дека оваа компанија не ја поседува потребната технологија за производство на модерни блиндирани лимузини.

Единствениот примерок направен во поскоро време, е прототипот од 2006-та година кој имал проблеми со затворање на вратите.

Овој автомобил бил опремен со 7.7 литарски бензиски мотор кој е поврзан со шестбрзински автоматски менувач. 

 

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Хрватскиот „Доктор“ за возила – 20-годишен автомеханичар со повеќе фанови на Јутјуб од Северина

А1он

TOYOTA PROACE City – Создаден за вашиот бизнис

Ана Ололовска

ВИДЕО: Успешен тест на првиот летечки автомобил во Јапонија

Ана Ололовска

Porsche ја претстави новата Panamera: удобност на лимузина и перформанси на болид

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Најскапиот судир во светот: Штетата на „Бугати Широн“ и „Порше 911“ проценета на 3,5 милиони евра

Ана Ололовска

Литванците возат најстари автомобили во ЕУ

Ана Ололовска

2 comments

abo 04/11/2012 - 17:54 at 17:54

Добар е ЗиЛов , а Путин уште подобар…

Reply
ego 04/11/2012 - 20:44 at 20:44

Sigurno saka amtomobil od domasno proizvodstvo za da dade poddrska na domasna kompanija.. dobro e toa i patriotski…

Reply

Leave a Comment

one × 1 =