Највкусниот колач со јаболки

Од:

Пробајте го и понатаму овој колач секогаш ќе биде вашиот избор …

Потребно е:
1 чаша (од 300 мл) гриз
1 чаша остро брашно
1 чаша шеќер
1 прашок за пециво
1 ванилин шеќер
јаболки, количината по желба
цимет, по желба
путер или маргарин

Подготовка:
– Во подлабок сад ставете ги брашното, гризот и шеќерот. Додадете ги и ванилиниот шеќер и прашокот за пециво. Измешајте.

– Намастете ја тавата во која ќе го почете колачот и посипете ја со малку брашно. Со раце распоредете ја смесата од суви состојки. Овој слој не треба да биде дебел, туку само да го покрие дното на тавата.

– Потоа ставете подебел слој рендани јаболки со измешан цимет во нив.

– Над јаболките повторно ставете еден ред од смесата со суви состојки. Постапката повторете ја додека да ги потрошите сите состојки.

– На крај најодозгора изрендајте путер или маргарин. Ставете да се пече во загреана рерна на 200 целзиусови степени околу 40 минути или додека да добие убава златна боја.

Би можело да ве интересира

Сочни јунешки шницли

Ана Ололовска

Стапчиња со ајвар и сирење

Ана Ололовска

Ароматичен млад грашок со зачини

Ана Ололовска

Тиквички со пченкарно брашно и кашкавал

Ана Ололовска

Сок од кајсии

Ана Ололовска

Пилешки ролнички

Ана Ололовска