Најстариот човек на светот повторно е Јапонец – има 112 години и 344 дена

Од:

Новиот Гинисов рекорд за највозрасен човек на светот од денеска му припаѓа на Јапонецот Читетсу Ватанабе од Нигата, кој има 112 години и 344 дена.

Јапонецот, инаку роден 1907 година, сака слатки и верува дека насмевката е лековита.

Претходниот рекордер беше, исто така – Јапонец, Масазо Нонакас, кој почина минатиот месец. Највозрасна жена е Јапонката Кане Танака, која има 117 години.

Прашан – во што е тајната на неговата долговечност, Ватанабе препорачува луѓето никогаш да не се лутат и секогаш да се насмеани.

Ватанабе завршил земјоделско училиште и потоа се преселил на Тајван, каде работел на плантажи за шеќер. Таму живеел 18 години. Се оженил со сопругата Мицу и имале пет деца. По Втората светска војна, Ватанабе се вратил во Нигата.

До пред десет години се занимавал со бонсаи, па и учествувал на изложби на минијатурни дрвја.

Би можело да ве интересира

Светски рекорд: Американец уловил 2.645 риби за 24 часа

Ана Ололовска

Почина наjстариoт мaж вo светот

Ана Ололовска

Жени од Словенија се обидуваат да го соборат Гинисовиот рекорд во плетење

Ана Ололовска

Над 4000 граѓани се обидоа ја направат најголемата елка од луѓе

Татјана Ташкова

Град Скопје: Придружете ни се, да направиме најголема елка од луѓе за Гинис

Ана Ололовска

Рекорд за Гинис: Најстариот брачен пар заедно има 211 години

Татјана Ташкова