Најмалиот шах на светот

Од:

Еден микроскулптор од Турција ја изработи најмалата табла и фигури за шах во светот. „Таблата“ има размер 0,89 на 0,89 сантиметри.

Некати Коркмаз тврди дека неговата минијатурна творба е двапати помала од онаа којашто сега го држи Гинисовиот рекорд.

За да го создаде овој шах, нему му биле потребни шест месеци и шест часа на ден работа под микроскоп. Коркмаз е горд со своето дело, оти, меѓу другото, тоа е и целосно функционално. Но, шахистите ќе треба да имаат микроскоп, за да ги видат фигурите…

Турчинот досега дизајнирал над 40 микротворби, коишто се изложени во неговиот уметнички центар во Кушадаси.

Досегашен рекордер во оваа дисциплина беше американецот Ара Газаријан, со шахче од 1,52 на 1,52 сантиметри.

Би можело да ве интересира

Јапонски град им забрани на луѓето да гледаат во телефон додека одат по улица

Ана Ололовска

Вработен во Старбакс во Сан Диего добил „интернет бакшиш“ од речиси 100.000 долари

Ана Ололовска

Се продава родното место на Че Гевара

Ана Ололовска

Вo руините на полски замoк пронајден ковчег со сребро од Втората светска војна

Ана Ололовска

Јела Вонк заработува стотици илјади од својата носена долна облека

Ана Ололовска

На протест тргнала со транспарент, дома се вратила со свршенички прстен

Ана Ололовска