Најголемата грутка злато од Аљаска продадена за 750.000 долари

Од:

Грутка злато тешка повеќе од девет килограми, вчера е продадена на наддавање за 750.000 долари, објави аукциската куќа „Херитиџ“ од Тексас.

Наречена „Стогодишнина златна грутка на Аљаска“ бидејќи била пронајдена околу 100-годишнината од Златната треска во Клондајк, оваа златна грутка, е најголемата ископана во историјата на најсеверната американска сојузна држава. Наодот е на Бери Клеј, кој ја пронашол во 1998 година близу градот Руби во западна Аљаска, во рудникот „Свифт Крик“. Димензиите на грутката се 17 х 14 – 5 х 11 сантиметри и тежи 9,13 килограми. Името на новиот сопственик засега не се соопштува.

Потрагата по злато на Аљаска трае повеќе од 160 години.

Првото злато таму го пронашле околните рудари на 16 август 1896 година, а кога веста стигнала до Сиетл и Сан Франциско, тоа предизвикало вистинско „стампедо“ од луѓе кои сакале да се збогатат. Некои од нив успеаја, но повеќето немаа среќа. Сепак, Златната треска е овековечена во бројни филмови, фотографии и книги.

Би можело да ве интересира

Уапсени македонски и српски државјани во Солун, откриени над 21 килограм накит и злато во нивните возила

Издадено предупредување за цунами: Разорен земјотрес ја погоди Алјаска

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Несекојдневен настан на Алјаска: Млад лос влета во кино и се најаде пуканки

Едно лице загина при уривање на зграда на Алјаска

Горан Наумовски

Русите во 2022 година купиле над 50 тони златни прачки

Горан Наумовски

Потврдено богато наоѓалиште на злато во источна Србија

А1он