Најголем електричен автобус на светот

Двоен електричен автобус од кинескиот производител BYD пристигна во Колумбија, каде ќе се користи како дел од брз систем на превоз.

Се работи за најдолгиот дводелен електробус на светот – К12А, долг 27 метри. Може да собере до 250 луѓе, а достигнува максимална брзина од околу 64 километри на час.

Автобусот е веќе пуштен во промет.

Инаку, BYD во јануари го претстави и својот двокатен електробус, најголем од таков вид во светот. Оваа кинеска компанија произведе над 50.000 автобуси на електричен погон за девет години.

Би можело да ве интересира

Првиот македонски електричен автомобил ЗАС Г20 на страниците на „Њујорк тајмс“

Ана Ололовска

Првиот електричен Сеат

Ана Ололовска

Електричните автомобили за 20 години ќе преовладуваат на пазарот

Ана Ололовска

Прв елетромотоцикл изработен на ЗД печатач

Се здружуваат „Тојота“ и „Панасоник“ – ќе прават заедно батерии за електрични возила

Ана Ололовска

Половина од електричните автомобили во светот се движат низ 25 градови

Ана Ололовска