Најдена пита во кутија од Втората светска војна

Од:

Пита со месо во лимена кутија од Втората светска војна е пронајдена под дрвен под во хотел во градот Даглас на британскиот остров Ман, и беше изложена во локалниот музеј.

Божиќниот оброк му го испратила една жена на својот син морнар Фил Дејвис. Металната кутија е пронајдена во 1998 година при реновирање на хотелот, но останале досега заборавени во подрумот на музејот Менкс.

Оброкот и по 80 години изгледа прилично зачувано, благодарение на сувиот воздух под хотелскиот под.

– Ова се посебни делчиња од топли човечки приказни. Божиќ е вистинско време повторно да заблескаат, изјави кустосот на Менкс, Метју Ричардсон.

Хотелите на крајбрежјето на Ман во Втората светска војна служеле како објекти за сместување на британските војници.

Би можело да ве интересира

Момче од Бања Лука стана хит поради „костумот“ за матурската забава

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Неверојатно: Ја слушала навигацијата и со автомобилот паднала во море

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Српска водителка: „Србија е двојно помала, можеби дури и повеќе од двојно помала од Америка“

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Човек отвори контејнер, а од него излезе мечка: Се уплашија еден со друг, па почнаа да бегаат

Ана Ололовска

ВИДЕО: Работник го поправаше крилото со селотејп пред да полета авионот, патниците збунето го гледаа

Ана Ололовска

Автомобил слета на првиот кат од куќата и за малку ќе завршеше во спалната соба: Како успеа да го направи ова?

Предраг Петровиќ