Најбогатиот човек на светот Џеф Безос, се согласи на развод кој ќе го чини 35 милијарди долари

Од:

Најбогатиот човек во светот, Џеф Безос, и неговата сопруга Мекензи, се согласија на развод од рекордни 35 милијарди долари.

Г-ѓа Безос ќе задржи 4% од акциите во онлајн малопродажниот гигант Амазон кој го основал нејзиниот сопруг.

Таа ќе се откаже од нејзините интереси во весникот “Вашингтон пост” и фирмата за патување во вселената “Блу Ориџин”.

Двојката, која има четири деца, беше заедно 25 години.

Би можело да ве интересира

Зголемен ризик од пожари во Амазонската прашума

А1он

ВИДЕО: Лидерите на Фејсбук, Амазон, Гугл и Епл демантираат дека ја задушуваат конкуренцијата

Ана Ололовска

Првите луѓе на Фејсбук, Епл, Амазон и Гугл на сослушување пред американските конгресмени

Ана Ололовска

„Амазон“ најави нови илјада работни места во Ирска

Ана Ололовска

Светските интернет платформи ги запреа нацистичките и расистички содржини

Ана Ололовска

Форбс: Богатството на Џеф Безос надмина 180 милијарди долари

Ана Ололовска