Надеж за лицата кои го изгубиле говорот

Од:

Луѓето кои ја изгубиле способноста за говор поради мозочен удар или некоја друга медицинска причина, наскоро ќе можат повторно да зборуваат благодарение на технологијата.

Се работи за метода која ја користи активноста на мозокот за да произведе синтетизиран говор, соопштија истражувачи од Универзитетот на Калифорнија во Сан Франциско.

На доброволци им биле вградени електроди во мозокот, што успеале да ги дешифрираат сингналите во центрите за говор. Потоа следи компјутерски симулирана верзија на вокалниот тракт – усни, вилица, јазик и грло, односно генерирање говор преку синтисајзер.

– Бевме во шок кога првпат ги чувме резултатите. Неверојатно е како повеќето аспекти на вистинскиот говор ги имаше во она што го произведе синтисајзерот, изјави еден од истражувачите, Џош Чартиер.

Сепак, синтетичкиот говор бил прилично нејасен, но научниците веруваат дека се можни подобрувања.

Би можело да ве интересира

Променливото време влијае на крвнот притисок и на сексот

Ана Ололовска

Јаде петпати на ден за да го спаси животот на татко му

Ана Ололовска

ВИДЕО: Фластер против срцев удар ќе биде тестиран на луѓе

Ана Ололовска

Откриени гени за подолг живот, се намалуваат шансите за деменција

Ана Ололовска

Во Калифорнија се роди најмалото бебе во светот со тежина од 245 грама

Ана Ололовска

Откриена нова форма на деменција

Ана Ололовска