Над 30 уреди со „5Г“ поддршка се очекуваат во 2019 година

Од:

Креаторот на мобилни чипови „Куалком“ го загрева пазарот за уреди со поддршка на мрежи од петта (5Г) генерација. На изложбата ЦЕС 2019 во Лас Вегас, американската компанија објави дека ги има добиено сите можни договори за производство на чипови, компатибилни со „5Г“.

Во 2019 година ќе се појават повеќе од 30 модели со „5Г“ поддршка. Ова ќе бидат главно паметни телефони, вели „Гизчајна“ во извештајот на оваа тема.

На крајот од минатата година, американските оператори „Веризон“ и „АТ енд Т“ официјално потврдија дека ќе ги продаваат паметните телефони на „Самсунг“ опремени со „5Г“ модемите на „Куалком“.

Иако има свои „5Г“ модеми, „Самсунг“ ќе користи во своите уреди за американскиот пазар чипсет „Снапдрагон 855“ со „5Г“ модемот „Снапдрагон X50“.

Операторот „Спринт“, исто така, ќе пушти „Самсунг“ паметни телефони способни да работат во „5Г“ мрежи.

„Куалком“, во меѓувреме, оваа недела ќе ја покаже во Лас Вегас новата паметна платформа, базирана на вештачка интелигенција за автомобилите на иднината.

Би можело да ве интересира

„Сони“ ја откри тајната на новиот џојстик

Ана Ололовска

Мини-правосмукалка за компјутерот и работните површини

Ана Ололовска

Кина ќе изгради повеќе од 600.000 базни станици за 5Г

Ана Ололовска

Германија ќе дозволи Хуавеј да учествува во изградбата на 5Г мрежата

Ана Ололовска

Кинеските Г6 мрежи – реалност или прпаганден трик

Ана Ололовска

Бугарија и САД потпишаа документи околу 5Г мрежите и нуклеарната енергија

Жарко Настоски