На убавите луѓе им е тешко да бидат среќни во љубовта

Од:

Урбаната легенда вели дека убавите луѓе полесно минуваат низ сè во животот… Но, се чини дека ним на љубовен план, баш и „не им цветаат рози“.

Истражување на Универзитетот Харвард ги посочува причините зошто оние кои се сметаат за натпросечно убави, потешко остваруваат успешни и долготрајни врски.

Стручните лица појаснуваат дека тоа е така основна причина за тоа е што убавците и убавиците полесно пронаоѓаат партнер и релативно бргу влегуваат во врска. Но, честопати тоа и кусо трае поради „заканите однадвор”. Односно, тоа значи дека атрактивните луѓе едноставно имаат повеќе избор, па им е тешко да „се смират“ само со една личност.

При спроведувањето на ова истражување, научниците заклучиле дека ист е случајот и кај познатите и кај оние „обичните“ луѓе. Едноставно, поубавите се посклони кон авантури, но неретко се и сами.

Би можело да ве интересира

Коронавирусот закана за производството на кондоми

Ана Ололовска

Jутјуберот Логан Пол ги моли следачите да му ги купат креветите од 90.000 долари

Ана Ололовска

Фокс Њуз нападнат поради емисија за фризури во екот на пандемијата

Ана Ололовска

Сиднеј: Полицијата трага по крадци на тоалетна хартија

Ана Ололовска

Истрчал маратон на тераса во време на изолација

Ана Ололовска

Во холандски супермаркет: „Каса за разговор“ за осамените посетители

Ана Ололовска