На „Тајмс сквер“ повторно ќе се слави Нова година

Од:

Градоначалникот на Њујорк, Бил де Блазио денеска најави дека Новата година повторно ќе се слави на „Тајмс сквер“ плоштадот, по откажувањето лани поради пандемијата на коронавирус.

– Стотици илјади луѓе ќе дојдат да слават. Конечно ќе можеме повторно да се најдеме еден со друг и тоа ќе биде фантастично!, изјави градоначалникот.

Сепак, тој нагласи дека за влез на прославата ќе биде потребен доказ за вакцинација, а единствен исклучок ќе бидат децата до пет години и лицата коишто имаат медицинска причина за непримена вакцина, а кои ќе мора да имаат негативен тест не постар од 72 часа. Прославата на Новата година на „Тајмс сквер“, којашто се одржува од почетокот на 20. век, е симбол на овој културно-туристички центар на САД.

Традицијата лани се одржа на речиси празен плоштад, само за медиумите и за здравствените работници и нивните семејства на кои им беше дозволено да присуствуваат поради нивната улога во корона-кризата.

Би можело да ве интересира

Првото бебе во 2022 година е машко

А1он

ВИДЕО: Новата година дочекана и на Нов Зеланд

Ана Ололовска

Самоа, Тонга и Кирибати ја дочекаа новата 2022 година

Ана Ололовска

Божиќните и новогодишните обичаи во светот – Оризов пудинг со бадеми за среќа, добра вештерка која носи подароци и чичилаки

Ана Ололовска

Нова година – што всушност празнуваме

Ана Ололовска

Новогодишна прослава во Њујорк и покрај рекордниот број заразени

А1он