На италијанското лото извлечени 200 милиони евра

Од:

На италијанската лотарија „Супереналото“, се падна награда од 209 милиони евра, што е рекорд за оваа игра на среќа.

Лозот којшто чини само две евра, бил уплатен во населбата Лоди, кај Милано. Шесте среќни броеви за џекпот беа: 7, 32, 41, 59, 75 и 76.

Добитна шестцифрена комбинација на италијанското лото не е извлечена од јуни 2018 година.

Претходниот рекорд е забележан во октомври 2010 година, кога беа освоени 177 милиони евра.

Би можело да ве интересира

Франција најголем извозник, а Италија најголем увозник на струја во Европа

Ана Ололовска

Мајо: Италија ги поддржува Скопје и Тирана на европскиот пат

Кај Бриндизи запленети 334 килограми марихуана и хашиш прошверцувани од Албанија

Татјана Ташкова

Земјотрес од 4,8 по Рихтер ја погоди околината на Фиренца

Ана Ололовска

Од Италија протеран албански државјанин поради опасност за националната безбедност

Ана Ололовска

Салвини ќе ја бојкотира „Нутела“, не била доволно италијанска

Ана Ололовска