На 95 години почина популарниот автор на стрипови Стен Ли

Стен Ли, популарниот автор на стрипови, кои ги создаде дел од хероите како Спајдермен и Ајрон Мен почина денеска во Лос Анџелес на 95-годишна возраст.

Тој е најпознат по Марвел јунаците, на кои што почнал да работи уште во 1939 година, кога компанијата се викала Тајмли Комикс.

Заедно со уметникот Џек Кирби тие работеа на создавањето на Фантастичните четворица, Хулк, Тор, Ајрон мен и Икс-мен. Со Бил Еверет ги создаде Деардевил, додека Спајдермен и Доктор Стрејнџ ги работеше со Стив Дитко.

Сите негови ликови живеат во ист универзум, што е сличен на нашиот, а повеќето гравитираат околу Њујорк.

Неговите ликови биле дел од голем број серии, филмови и видео игри, а најголема попуарност стекнаа со серијалот филмови „Одмазници“, кој идната пролет треба да ја заврши првата фаза.

Ли стана ѕвезда благодарение на неговите стрипови но и неговиот карактер и добра смисла за хумор.

Би можело да ве интересира

Игор Стевковски ја доби наградата за најдобар карикатурален стрип во Лесковац

Ана Ололовска

Предавање „Стрип и ангажман“ на Томислав Османли

Ана Ололовска

Стрип-илустрирање на скопските митолошки јунаци и културни добра

Ана Ололовска

Отворен Конкурс за 17-тиот Меѓународен салон за стрип – Велес 2019

Ана Ололовска

Прва годишна награда за стрип „Лифт“

Ана Ололовска

Македонски автори на стрип-фестивал во Пожаревац

Ана Ололовска