Мртовечки ковчег којшто на еколошки начин ги разградува останките на покојниот

Од:

И кога ќе почине, се чини, човекот може да придонесе за еколошки поздрава животна околина… Еден пронаоѓач-иноватор од Холандија осмисли екоковчег којшто во себе содржи габи кои на еколошки начин ги разградуваат и сандакот и останките на покојниот и така се постигнува збогатување на почвата.

Екоковчегот е полесен од дрвените ковчези и побрзо се разградува. Еден таков екосандак чини 1.500 евра.

Боб Хендрикс работи на оваа своја идеја неколку години, уште кога бил студент на Технолошкиот универзитет во Дефт.

Според него, процесот на разложување трае 2-3 години, и нема несакани ефекти на загадување.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Кратка хорор-приказна за една мачка

Ана Ололовска

Руско-бугарскиот сексолог Наталија Кобилкина се сели во Лондон

Ана Ололовска

Српски затвореници шиеја маски за Модната недела во Торино

Ана Ололовска

Светот денеска ја слави насмевката

Ана Ололовска

ВИДЕО: Кражба во живо на ТВ во Италија

Ана Ололовска

Преку Тик-ток предизвик му кажа дека е бремена, па го расплака

Ана Ололовска